Ayşe Sucu Sözcü’ye veda etti

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayşe Sucu, 14 yıl boyunca köşe yazarlığını yaptığı Sözcü gazetesine veda etti. Gazeteci Saygı Öztürk aracılığıyla yazılarına son verildiğini öğrenen Sucu, Sözcü gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Metin Yılmaz ile görüştüğünü paylaştı. Görüşmesinde “Sebep Genel Başkan yardımcılığınız hem orada hem burada olmuyor” cevabını aldığını paylaşan Sucu son köşe yazısını “Allahaısmarladık” başlığıyla yayınladı.

Hangi gazetecinin hangi görüşü savunduğunu kamuoyunun bildiğini savunan Sucu yazılarında İYİ Parti’yi geçirmediğini dile getirerek şunları paylaştı;

“Diğer taraftan gazete köşe yazarlarının büyük çoğunluğunun hangi partiyi desteklediğini yazılarından anlamanız mümkün. Herhangi bir partiye üye olsalar da olmasalar da duruşlarını çok net ortaya koyarlar. Eleştirmek için söylemiyorum, hangi gazetecinin hangi siyasi görüşte olduğunu kamuoyu bilir. Oysa ben hiçbir köşe yazımda İYİ Parti’nin adını dahi geçirmedim. Her daim etik, estetik, dini ve ahlaki değerler üzerinden kalemimi yürüttüm. Bu konudaki hassasiyetimi bilmeyen yoktur; günlük politik dilden uzak dururum ve siyaseti ahlak zemininde değerlendiririm. Çünkü bana göre siyaset ahlaktır.

Çürümüşlüğün, kokuşmuşluğun ve ahlaksızlığın zirve yaptığı bu dönemde kalemim bunları haykırmaya çalıştı. Konuşma yaptığım farklı muhitlerde bu açıdan değerlendirildiğimi ve takdir gördüğümü rahatlıkla söyleyebilirim.

Şaşırmış ve üzülmüş olsam da bana on dört yıl boyunca köşe açan ve yazılarımın noktasına virgülüne dokunmadan yayınlayan SÖZCÜ’ye ve yetkililerine teşekkür ediyorum. Bir teşekkür de kuşkusuz siz okurlarıma; desteğinizi ve muhabbetinizi hep üzerimde hissettim. Beni unutmayacağınızı biliyorum…”

AYŞE SUCU KİMDİR

Edebiyatçı, ilahiyatçı, gazeteci, yazar. 21 Nisan 1959, Ankara doğumlu. İlk ve orta öğretimini Ankara’da tamamladı. 1977 yılında Ankara İmam Hatip Lisesini bitirdi. 1981 yılında Eğitim Enstitüsü Türkçe-Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu. 2004 yılında Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi.1977 yılında, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışmaya başladı. 1992-1996 yılları arasında Ankara Merkez İmam Hatip Lisesi’nde Edebiyat Öğretmeni olarak görev yaptı. 1994-1996 yılları arasında, bireysel olarak kadın merkezli çalışmalarını yürüttü.

1996 yılında, çalışmalarını Türkiye Diyanet Vakfı bünyesine aktararak, ilk adıyla Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Kolları Başkanlığı’nı kurdu (ilerleyen dönemde çalışma, Kadın Faaliyetleri Merkezi adını aldı.).1998 yılında TDV İncesu Kültür Merkezi’ni kurdu. 1996–2010 yılları arasında, TDV Kadın Faaliyetleri Merkezi Müdürlüğünü ve Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü. 1998 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Türkiye’nin ilk kadın din hizmetleri uzmanı unvanını aldı. 1999 yılında yine Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Türkiye’nin ilk kadın eğitim uzmanı unvanını aldı.1997-2000 yılları arası Flash TV’de, 2001’de TRT’de, 2012’de Halk Haber TV’de dini programlar hazırlayıp sundu.

2000–2004 yılları arasında, Balkanlar Türk Dünyası Kadınları Türkiye Delegesi olarak görev yaptı. 2000 yılında, Batman ve çevresinde genç kız ve kadınların intihar olaylarını çalıştığı kurum adına araştırdı. Çıkan sonuçları bir rapor haline getirerek DİB ve İçişleri Bakanlığı’na gönderdi.2005-2011 yılları arasında, Prof. Dr. Saim Yeprem’den İslam Hukuku/Usulu-ı Fıkıh ve Kelam derslerini ve DİB’de Kur’an-ı Kerim üzerine (aşere-takrip ve talim) ihtisas kurslarını tamamladı. Prof. Dr. Ahmet İnam, Prof. Dr. Kenan Gürsoy ve Prof. Dr. Ertuğrul Turan’dan felsefe dersleri aldı.

2000-2011 yılları arasında, Başbakanlık Altındağ İlçesi İnsan Hakları Komisyonu üyeliği yaptı. Kadın Sorunları, Din Kültür ve Ahlak, Çağdaşlaşma ve İslam gibi konularda, Balkanlar, Türk Cumhuriyetleri, İslam Ülkeleri, Avrupa’nın çeşitli ülkeleri ve Amerika olmak üzere yurt dışında ve yurt içinde çeşitli konferanslara katıldı. Yayınlanmış dört kitabı ve çok sayıda serbest ve bilimsel makaleleri bulunan Ayşe Sucu’nun yazıları Türktime.com, Sözcü, Ulus ve Sabah ve iki yerel gazetede yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x