Çağlayan’da hain saldırı! Çatışmanın izleri demir kapıda

Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’nın önündeki polis noktasına dün DHKP-C’li teröristler tarafından silahlı saldırı düzenlendi. Adliye polislerinin dikkati sayesinde teröristler adliyenin içine giremeden etkisiz hale getirildi. Dün kimsenin yaklaştırılmadığı olay yerindeki çatışma izleri ise bugün ortaya çıktı.

Teröristlerin demir parmaklıklı kapıdan geçmesini engellemek için polis memuru kapının diğer tarafından ateş etmeye başladı. Polis memuru iki teröristi de etkisiz hale getirdi. Demir kapıdaki kurşun izleri ise çatışmanın şiddetini gözler önüne serdi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTTIRILDI

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nın saldırının gerçekleştiği meydan kısmında ve metrobüs kapısı girişinin olduğu D blokta çok sayıda polis güvenlik önlemi aldı. Adliye önündeki meydanda polis araçları ve TOMA’lar yer alırken; saldırının başladığı D blok kısmında da zırhlı araçlar bekletildi. Polislerin ise adliye önünde devriye olarak görev yaptığı görüldü.  

ÇANTASINDAN VE ÜZERLERİNDEN 48 MERMİ

Saldırıyla ilgili yürütülen soruşturma çerçevesinde eyleme ilişkin ayrıntılar da ortaya çıkmaya devam ediyor.  Eylemin örgütsel kodlarını deşifre eden İstanbul İstihbarat Şube ve TEM ekipleri, saldırının arkasındaki bağlantıları araştırıyor.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, “Teröristler görevli polis tarafından GBT için durdurulmuş ancak kadın terörist önce biber gazı sıkmış, ardından da silahla ateş etmeye başlamıştır. Burada bir polisimiz maalesef yaralanmıştır. Teröristler, C blok istikametine doğru koşturmuş, burada çıkan çatışmada her iki terörist de etkisiz hale getirilmiştir” dedi. Yerlikaya, olayın ardından düzenlenen operasyonlarda 40 şüphelinin gözaltına alındığını bildirdi.​​​​​​​​​​​​​​

Gözaltına alınan şüpheliler sorgulanmak üzere TEM Şubeye götürülürken, etkisiz hale getirilen örgüt üyelerinin çantasından ve üzerlerinden çıkanlar da belli oldu. Örgüt üyelerinden 48 mermi, çok sayıda plastik kelepçe, biber gazı ve niteliği henüz belli olmayan bir düzeneğin ele geçirildiği öğrenildi. 

1/28

2/28

3/28

4/28

5/28

6/28

7/28

8/28

9/28

10/28

11/28

12/28

13/28

14/28

15/28

16/28

17/28

18/28

19/28

20/28

21/28

22/28

23/28

24/28

25/28

26/28

27/28

28/28

METROBÜSLE OLAY YERİNE GİTMİŞLER

Teröristlerin, adliyenin yerleşkesine adı verilen ve 2015 yılında öldürülen şehit savcı Mehmet Selim Kiraz olayının bir benzerini devreye koymaya çalıştıkları değerlendiriliyor. 

Teröristlerin adliyenin bulunduğu bölgeye metrobüsle geldiği belirtildi. Saldırganlardan Pınar Birkoç adlı teröristin Necmiye Birkoç adlı kız kardeşinin aynı örgüte üyeliğinden dolayı yargılandığı ve dün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde duruşmasının olduğu anlaşıldı. Her iki teröristin de örgütte etkin şekilde faaliyet yürüttükleri kaydedildi.

Güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada ölü olarak ele geçirilen teröristlerden Emrah Yayla’nın 6 Nisan 2007’de eylem hazırlığı sırasında patlayıcı ile birlikte yakalandığı ve yargılandığı davada 14 yıl hapse mahkum edildiği belirlendi. Cezasını çeken Yayla’nın, 19 Şubat 2021’de tahliye edildiği öğrenilirken, Pınar Birkoç’un ise DHKP/C’ye yönelik bir operasyonda 2 Kasım 2023’te gözaltına alındığı, ondan önce de birçok defa polisiye soruşturmadan geçtiği aktarıldı. Birkoç’un, “terör örgütü üyeliğinden” cezaevine hapis yattığı ve sonrasında tahliye edildiği öne sürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x