Kremlin: Putin’in Türkiye ziyaretinde gaz merkezi projesi ele alınacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in şubat ayında yapması planlanan Türkiye ziyareti hakkında Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov tarafından açıklama yapıldı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Peskov, Putin’in ziyareti sırasında Türkiye’de yapılması planlanan ‘gaz merkezi’ hakkında da temaslarda bulunmasının planlandığını söyledi. Daha önce Reuters’a açıklamada bulunan Türkiye’den bir kaynak, Rusya Devlet Başkanı’nın Türkiye ziyaretinin 12 Şubat’ta gerçekleşeceğini belirtmişti.

‘PUTİN’İN ZİYARETİ İÇİN HAZIRLIKLAR YAPILIYOR’

Putin’in Türkiye’yi ne zaman ziyaret edeceği uzun zamandır merak konusuydu. Bu süreçte Kremlin’den yapılan açıklamalarda görüşme için hazırlıkların yapıldığı ifade ediliyor ancak ziyaret için kesin bir tarih verilmiyordu. Son olarak, ocak sonunda konuya ilişkin konuşan Rusya Devlet Başkan Yardımcısı Yuriy Uşakov, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretinin şubat ayında gerçekleşeceğini açıklamıştı. Basın toplantısı düzenleyen Uşakov, Rusya lideri Putin’in Türkiye ziyaretinin şubat ayında yapılacağına dair haberlerin sorulması üzerine “Evet, ziyaret için hazırlıklar yapılıyor” ifadelerini kullanmıştı.

TÜRKİYE VE RUSYA ARASINDA ‘GAZ MERKEZİ’ ANLAŞMAZLIĞI İDDİASI

Öte yandan, Reuters, Eylül 2023’te, Rusya’nın Türkiye’de bir gaz merkezi oluşturmaya yönelik planı hakkında bilgi sahibi iki kaynağa dayanarak aktardığı haberinde, planın merkezin kimin yönetiminde olacağıyla ilgili anlaşmazlıklar sebebiyle geciktiğini iddia etmişti.

Ajansa konuşan projeyle ilgili bilgi sahibi iki kaynak, Moskova ve Ankara’nın gaz merkezinin kimin kontrolünde olacağı konusunda yaşadığı anlaşmazlıklar sebebiyle planda gecikmeler olduğunu söylemişti. Basına konuşmaya yetkisi olmadığı için isminin paylaşılmasını istemeyen bir kaynak da “Yönetimsel sorunlar var; merkezi kimin yönetmesi gerektiğiyle ilgili mücadele ediyorlar” iddiasında bulunmuştu. Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ise aynı yılın aralık ayında yaptığı açıklamada, “Türkiye’de gaz merkezi projesi 2024’te hayata geçebilir” değerlendirmesini yapmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x